Hozzávalók:
-
állvány, vagy valami, amire a gépedet rakod
-
valamilyen fényforrás (én a kerti villanyokat kapcsoltam fel)
Csillagok fotózásához először is tiszta időre van szükséged. Ha felhős az ég, akkor nem tudsz mit tenni. A fényforrás azért kell, mert az ad egy kis pluszt a teljes sötétség ellen és jobban látszanak majd a csillagok.
Hogyan?
Állvány szinte kötelező ehhez a művelethez, de ha megtudod máshogyan oldani, hogy ne a kezedben fogd a gépet, akkor légy kreatív. Egy szék, pár könyv és már jó lehet. Azért nem szabad, hogy a kezedbe fogd, mivel hosszú záridőt kell majd használnod és az nagyon érzékeny az elmosódásra, a kezed remegése tönkretenné a képet.
A fényforrásod legyen elég nagy erejű, de ne állj bele közvetlenül a közepébe, állj kicsit távol tőle, épp csak oda, amit még megvilágít. Irányítsd a gépedet a fényforrás felé, de ne arra fókuszáljon, hanem lehetőleg feljebb, az égre.
Hogyan állítsam be a hosszú záridőt?
Kompaktokon
Szinte minden kompakt alaptémái között szerepel a hosszú záridőt. Az én Fuji AV100amon eképpen: menj a menübe, a fényképezési módok közé és ott válaszd a tüzijáték témát. Lent, a menügombokkal nyomd a a balra irányuló gombot addig, amíg a legnagyobb számot nem mutatja. Nálam ez a 8 másodperc. Minél hosszabb a záridő, annál jobb.
Bridge & DSLR gépeken
Válaszd a manuális módot és ott a legtágabb blendét, nálam ez az f. 2.8. A záridőből pedig válaszd a leghosszabbat, nálam ez a 30 másodperc. Az ISO érték lehetőleg a legalacsonyabb legyen, vagy max eggyel nagyobb, mert a zajosodás nagyon zavaró tud lenni.
Ezekután nincs mit tenni, mint kitapasztalni, nálad hogy működik a legjobban a csillagfotózás. :) Ja, és ha nincs semmi más fényed, akkor használd a holdfényt!
Az én képem
|