Fényképezés során felmerülhetnek a géped beállításai között olyan fogalmak, amikről nem tudod, micsodák.
ISO
A legtöbb kompakton, valamint a többi gépen egyaránt lehet állítgatni. Az ISO a zajszűrést végzi. Minden fényképezőgépnek van egy minimum és egy maximum ISO értéke és te ezek között tudod beállítani. Minél kisebb az ISO szám, annál jobban szűri a képzajt, tehát alacsony ISO = jobb képminőség. Ideális esetben tökéletesen tudsz ISO 80 vagy ISO 100-al fényképezni. Ám az ISO azt is szolgálja, hogyha kevés a fény, akkor több minden fog látszani a képen, viszont a kép jobban fog zajosodni.
Fehéregyensúly
Minden gépen be lehet állítani a fehéregyensúlyt. Ez a dolog arra szolgál, hogy a fényt kezelje és a színeket hozza a fénnyel egyensúlyba. Általában ilyen fehéregyensúly beállítások szoktak lenni: napos, árnyékos, neon fényes és satöbbi. Érdemes vele kísérletezni, mert teljesen új színvilágot tud adni a képednek.
Záridő
A záridőt kompaktokon nem lehet beállítani. Ahogy a nevéből is lehet rá következtetni, ez adja meg, hogy mennyi ideig van nyitva a blende. Így aztán például 1/1000-res záridővel mozgó dolgokat is tudunk fényképezni elmosódás nélkül. Ha kevesebb a fény, mondjuk esteledik, akkor hosszabb záridőt kell használnunk, éjszaka témáknál pedig akár 2 másodperc is lehet a záridő, vagy több.
Blende
A blende befolyásolja azt, hogy mekkora mennyiségben érkezik be a fény a fényképezőgépbe. Minél szűkebb a blende, mondjuk f. 8-as, annál hosszabb záridőt kell használni. A blendének a fókuszálásban is nagy szerepe van, ha nagyon tág a blende, pl. f. 2.8-as, akkor jobban kiemelhetsz dolgokat a képből, például egy tájképnél csak egy fára fókuszálsz és a háttér elmosódik. Ha szűkebb blendét használnál az egész kép minden részlete éles lenne.
Megapixel
Ez jelenti azt, hogy mekkora méretű az elkészített kép, tehát hány pixeles. Például 12 megapixel = 3000x4000 pixel. Fontos szerepe van, ha a képeid nyomtatásba kerülnek.
Exponálás
Az exponálás azt jelenti, mikor elkészíted a képet, azaz, mikor lenyomod az exponáló gombot.
Fókuszálás
Minden fényképezőgépen úgy kell fókuszálni, hogy az exponáló gombot félig lenyomod. Így a géped fényt mér, fókuszál, ezzel garantálhatod, hogy a képed nem lesz elmosódott. Makrózásnál különösen nagy szerepe van annak, hogy hova irányítod a fókuszt.
Manuális beállítások
Kézi beállítások, tehát nem a géped maga alakítja ki a záridőt és blendét, hanem te hangolhatod finomra azt, így biztosan azt a képet kapod, amit szeretnél. A manuális beállításnak része lehet még az ISO és a fehéregyensúly beállítása is.
Komponálás
Mint a zenében, egy fényképezőgépet is finomra kell hangolni, hogy tökéletes lehessen a végeredmény. A záridő, a blende és a többi beállítások összességét nevezzük komponálásnak.
|